MENU

Co je to chybová stránka 404

Ukázka standardní chybové stránky 404 zaslané serverem Určitě se leckdo z vás dostal do situace, kdy klikl na odkaz a místo očekávané webové stránky se mu na monitoru buď zobrazila bílá stránka s černým textem, nebo jiná stránka, ze které pochopil, že není tam, kde chtěl být, ale netušil kde je a co má dělat. Stalo se prostě to, že odkaz vedl na neexistující stránku. Stávat by se to nemělo, ale bohužel stává. Pokud se to už ale stane, existuje rozumné řešení. Jaké, to se dočtete níže v textu.

Co se dá dělat s chybovou stránkou 404

Chybové stránky nastavené na web serveru obvykle nejsou přívětivé pro návštěvníka a často mu neříkají co má dělat. Proto by dobré webové stránky měly mít vlastní stránku, která se zobrazí jako chybová.

Je dobré když chybová stránka 404:

  • má stejnou grafickou podobu jako webové stránky, aby návštěvník věděl na jakém webu se nachází, nejlépe i s navigací
  • obsahuje omluvný text (obsah), který vysvětlí návštěvníkovi co se asi stalo a poprosí jej, aby ho tato chyba neodradila od prohlížení dalších stránek (je jedno na čí straně vznikla chyba),
  • nabízí návštěvníkovi možnost, jak pokračovat dál a nalézt to co hledal (vyhledávání v obsahu vašeho webu, odkaz na navigaci ...)

Jak nastavit chybovou stránku 404

U každého webu to může být jiné, záleží na použití konkrétního redakčního systému CMS.

Pokud CMS po zadání nesmyslné URL nijak nereaguje, nebo web na žádném CMS postaven není (je statický), tak web server odešle svou vlastní chybovou stránku. Toto je možné změnit pomocí souboru .htaccess, který může měnit chování web serveru. Ne každý web hosting to však umožňuje. Pokud to nebude fungovat, kontaktujte správce web serveru.

Postup jak nastavit chybovou stránku 404 na web serveru

  1. Vytvořte si obvyklým způsobem chybovou stránku (co by měla obsahovat naleznete zde).
  2. Vytvořte (nebo otevřete existující) soubor .htaccess (co je to .htaccess se dozvíte zde)
  3. Do .htaccess umístěte následující řádek:
    ErrorDocument 404 /
    a za lomítko napište URL adresu stránky, která se má zobrazovat v případě, že stránka neexistuje
  4. Tuto chybovou stránku by jste měli zakázat robotům v robots.txt

Postup nastavení chybové stránky v případě redakčních systémů CMS

V případě redakčních systémů CMS může být situace jiná a výše popsaný postup nemusí fungovat. Může to být proto, že některé CMS generují svou vlastní chybovou stránku 404 a web server tak vlastně ani neví, že byla zadána neexistující URL, a proto úprava .htaccess nic neřeší.

Takto tomu je např. u CMS Joomla, kdy šablona vzhledu může mít – a měla by – vlastní stránku, která se zobrazí jako chybová.

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.