MENU

Co je to validita (X)HTML a CSS kódu

HTML, XHTML i CSS jsou jazyky, jež mají vlastní normy (W3C), říkající jak se mají tyto jazyky používat. Menší prohřešky proti této normě se ve výsledku, tj. na monitoru návštěvníka webu, nemusejí nijak vizuálně projevit. Na první pohled může být vše v naprostém pořádku, byť kódy obsahují určité chyby. Důvodem je to, že internetové prohlížeče tyto chyby často ignorují a postupují tak, jako by tam chyby nebyly. K objevení těchto chyb se používá právě validace.

Dále se dočtete proč validovat, jak validovatzda je to nejdůležitější.

 Proč validovat (X)HTML a CSS?

Někomu se může zdát zbytečné validovat, když se chyby navenek neprojevují. To že se chyby vám neprojevují navenek, rozhodně neznamená, že je vše v pořádku:

  • Webové stránky většinou slouží nejen jejich majitelům, ale i internetovým návštěvníkům. To že se chyba neprojevuje na vašem počítači rozhodně neznamená, že se neprojeví jinde, například u nevidomého návštěvníka nebo návštěvníka používajícího jiný internetový prohlížeč. Může se také projevit postupem času při vývoji int. prohlížečů a vy si toho ani nemusíte všimnout.
  • Druhým neméně důležitým důvodem je optimalizace webových stánek pro vyhledávače nebo-li SEO. Internetové prohlížeče si sice s chybami v kódu dokáží do značné míry poradit, ale roboti vyhledávačů tyto chyby vnímají. Projeví se zde zákon akce a reakce s uzavřeným cyklem.
    Vyhledávačům každá chyba v kódu stěžuje jejich práci. Vyhledávače jsou i proto nastaveny tak, aby se na weby se špatným (nevalidním) kódem dívali jako na nekvalitní weby. To se projeví v horší pozici ve výsledcích vyhledávání (SERP). Cyklus se uzavírá v okamžiku, kdy web může mít menší návštěvnost, než by si zasloužil s validním kódem a majiteli webu přináší menší užitek.

 Jak zjistit validitu kódu

Na to je snadná odpověď

  1. validaci HTML (XHTML) provedete na: validator.w3.org
  2. validaci CSS provedete na: jigsaw.w3.org/css-validator

 Je validita HTML a CSS to nejdůležitější a je nutné ji brát jako modlu?

Teď si budu zdánlivě protiřečit. Kvalita kódů je pochopitelně velmi důležitá. Ovšem nejdůležitější je splnění účelu webových stránek. Nemělo by se stát, že validita HTML a CSS bude upřednostněna před hlavními cíli. Jak se říká „nevylít vaničku i s dítětem". Dobře ospravedlnitelné drobné prohřešky proti normě W3C jsou akceptovatelné. Neměli by ale být v kódech zcela zbytečné chyby.

Další nepříjemností je fakt, že normu W3C neberou příliš vážně ani někteří vývojáři internetových prohlížečů. Speciálně to platí o Intrnet Exploreru od společnosti Microsoft, ale i jiné prohlížeče nejsou bezchybné. Není bohužel výjimkou, kdy správně napsaný kód, interpretovaný různými internetovými prohlížeči, se zobrazuje zcela odlišně a někdy dokonce i chybně, jelikož některé prohlížeče nerespektují normu W3C.

Existuje také mýtus, že validní HTML znamená polovinu SEO (optimalizace pro vyhledávače). Kvalitní (validní) kód je samozřejmě správný krok k úspěchu. Ale jeden krok k dosažení „cílové pásky" rozhodně nestačí a SEO lze přirovnat spíše k maratonu. Kvalitní kód lze přirovnat ke kvalitním botám běžce.

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.