MENU

Co je to Joomla!

Je to počítačová aplikace, která slouží hlavně pro správu obsahu webových stránek i bez znalosti jakéhokoli počítačového jazyka.

Jak a nakolik si Joomlu pořídit?

Je tkz. svobodný software s otevřeným zdrojový kódem a je tvořena tak, aby se dala co nejsnadněji rozšiřovat.

Jinými slovy je zdarma a funguje jako stavebnice. Ale ne všechna rozšíření jsou zcela zdarma. Pochopitelně zdarma není ani práce tvůrce webu, který používá Joomlu jako jádro webu.

Pořídit si ji můžete tak, že si ji stáhnete z: www.joomla.org a nainstalujete si ji dle tohoto návodu.

K čemu všemu se Joomla dá použít

Je určena především jako základ webových stránek prezentujících nějakou firmu, instituci, osobu, sdružení, produkt apod.

S využitím různých rozšíření a úprav se dá použít i jako e-shop, diskusní fórum, intranet, CRM, správce nějaké databáze a dalším účelům, na které je i moje fantazie krátká.

Jak Joomla funguje

Umisťuje se na server web hostingu (případně vlastní server) a sama generuje webové stránky, které odesílá návštěvníkům webu (klientům) na jejich prohlížeč. Využívá počítačových jazyků jako je PHP, SQL, HTML, CSS a JavaScript. Ke správě obsahu tyto jazyky znát nepotřebujete, pokud si však chcete vytvářet vlastní weby, tak doporučujeme navštívit školení Joomly a pokud chcete vyvíjet rozšíření, tak i školení HTML a CSS, případně školení JavaScriptu.

 Druhy rozšíření Joomly

Existují při ni následující druhy rozšíření:

  • Šablony vzhledu – určují vzhled webové stránky, více zde
  • Jazyky – překlady textů do různých jazyků
  • Moduly – kusy HTML kódu Joomlou vkládané do stránky odesílané návštěvníkovi, více zde
  • Pluginy (zásuvné moduly) – aplikace, které upravují kód stránky mezi dvěma fázemi, např. před odesláním návštěvníkovi, více zde
  • Komponenty – složitější a částečně autonomní aplikace, které v sobě mohou zahrnovat moduly s pluginy, více zde

Kam dál

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.