MENU

Co je to URL adresa

URL adresa je něco podobného jako adresa bydliště nebo sídla firmy. Naleznete ji zpravidla v poli horním části internetového prohlížeče v tzv. adresním řádku.

URL adresa a

Ukázka URL adresy:

http://www.domena.cz/kategorie/stranka

Rozeberme si příklad a vysvětlíme si, z čeho se URL adresa skládá

 1. http://

  Jedná se o protokol, kterým budou data putovat po internetové síti. Tento protokol se v řadě internetových prohlížečů již nezobrazuje, ale to neznamená, že tam není. Běžně se setkáte právě s protokolem "http", kterým se přenášejí webové stránky, ale můžete se setkat i s protokolem "https". To písmenko "s" na konci znamená "security", tedy zabezpečené neboli přenášené zašifrovaným protokolem. 
 2. www.domena.cz

  V pořadí druhá část se týká doménového jména, tedy místa, na kterém se nachází daný web. Doménové jméno se skládá z více částí (řádů), které se počítají zprava doleva. Tedy v našem příkladu takto:
  1. "cz" – doména prvního řádu,
  2. "domena" – doména druhého řádu, kterou si většina majitelů webů registruje,
  3. "www" – v místě domény třetího řádu, správně nastavený web by měl fungovat i bez
   zadání "www". Někdy se můžete setkat s případem, kdy místo www je něco jiného.
   Např.: test.domena.cz. To znamená použití nějaké domény třetího řádu, neboli subdomény.
  Pokud vás toto vysvětlení nestačilo, pak zde se o doménách dočtete více.
 3. /kategorie/stranka

  Do této části se uvádí cesta ke konkrétní stránce uvnitř samotné domény. Někdy se URL adresa zapisuje pouze v takto zkráceném tvaru a tomu se říká relativní URL adresa. Termínem relativní se myslí to, že i když web přesunete na jinou doménu, tak takto napsaný odkaz bude uvnitř webu fungovat. 

  URL adresy webů postavených na redakčních systémech mívají tvary špatně srozumitelné pro člověka, jelikož se nejedná o konkrétní cestu k dané stránce, ale o technické příkazy. Taková řešení nejsou přátelská pro lidi, a proto dobré webové stránky používají tzv. rewrite mod, což má pozitivní vliv na SEO.

Kam dál

Naše služby Školení HTML a CSS Školení Joomla Tvorba webových stránek

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.