MENU

Co je to FTP

Jedná se o protokol, pomocí kterého se můžete spojit s jiným počítačem / serverem. Slouží k přenosu souborů a adresářů většinou ze stolního počítače nebo notebooku do vzdáleného serveru.

Co potřebujete k přenosu přes FTP

V první řadě musíte znát přístupové údaje:

  1. Jméno serveru, se kterým se chcete spojit. Jméno může být ve formátu „jemodomeny.cz", ale i jiný formát. V případě web hostingu se jméno serveru dozvíte od provozovatele hostingu.
  2. Uživatelské jméno, které vám také může sdělit web hosting, případně si můžete volit vlastní.
  3. Heslo si v případě mnoha web hostingů volíte sami v jejich administraci

Pokud již máte přístupové údaje, tak potřebujete nějakou aplikaci, která umožní propojení přes FTP.

  1. Běžný správce souborů ve Windows – pokud nechcete nic instalovat, tak můžete použít standardního ftp MS Windows správce souborů, který je součástí MS Windows. Stačí jej otevřít a do horního řádku napsat
    ftp://jmenoserveru
    Pochopitelně se Vás následně zeptá na uživatelské jméno a heslo. Pokud zadáte platné přihlašovací údaje, tak do tohoto okna můžete nakopírovat soubory, které chcete přenést na server a ty se postupně přenesou. Stejně tak můžete kopírovat soubory ze serveru na svůj lokální disk.
  2. Souborový manažer s integrovaným FTP – počítačoví experti raději využívají propracovanější správce souborů, než jakým je ten v MS Windows. Mezi ně patří Total Commander, Free Commander a jiné. Tyto dvě zmíněné aplikace mají v sobě integrovány FTP klienty, takže po navázání spojení se serverem můžete provádět kopírování pomocí přetažení obsahu z jednoho okna do druhého.
  3. Speciální FTP manažer – jedná se o aplikace speciálně určené právě pro přenos po FTP. Mezi ně patří i FileZilla (od výrobce Firefoxu a Thunderbirdu), která umí sledovat přenášené soubory a informovat, že se nějaký soubor nepřenesl správně.

Návod, jak přenášet data po FTP nalezenete zde

http://www.helpmark.cz/navody/prace-s-pocitacem/361-data-po-ftp

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.