MENU

Co je to .htaccess

Soubor .htaccess slouží k nastavení některých funkcí web serveru provozovaném na systému Apache. V případě většiny web hostingů nemívá provozovatel webových stránek přístup k nastavení web serveru. Díky .htaccess získává provozovatel webu možnost dávat web hostingovému serveru pokyny, které jsou pro provoz webových stránek důležité.

K čemu se .htaccess používá

Velice častým příkladem použití souboru .htaccess je přepisování URL adresy na tzv. přívětivé (více o přívětivých URL a rewrite mod naleznete zde) nebo k nahrazení chybové hlášky web serveru nějakým, pro návštěvníka, přívětivějším způsobem sdělení vzniklé chyby (více o chybové stránce 404 naleznete zde). Původním smyslem souboru .htaccess bylo omezování přístupu k webu (access = přístup) a tato funkce mu přirozeně zůstala, byť se stala méně používanou, než výše jmenované.

Kde lze nalézt .htaccess

Již jeho způsob zápisu znamená, že se někdy o skrytý soubor (jedná se o princip používaný v operačních systémech typu Unix). Proto jej neuvidíte, pokud si nepovolíte zobrazovaní skrytých souborů.

Další nepříjemnost může připravit operační systém Windows, pro který je tento formát názvu nepochopitelný. Pro Windows je to soubor bez názvu, pouze s příponou. Pokud tedy chcete pracovat s .htaccess na svém PC s OS Windows, je lépe nepoužívat správce souborů, který je ve Windows integrován, ale použít třeba Total Comander nebo bezplatnou obdobu FreeComander, které s tímto druhem souboru problémy nemají.

Nalézt .htaccess můžete v kořenovém adresáři webových stránek a vztahuje se nejen na adresář ve kterém se sám nachází, ale i na jeho podadresáře. Přesto můžete někdy v podardesáři nalézt další .htaccess, který specifikuje tento podadresář. 

Kam dál

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.