MENU

Co je to redakční systém

Redakční systém neboli CMS (Content Management System), je webový systém (software…), který umožní uživatelsky spravovat obsah webových stránek. Někdy se mu také říká publikační systém.

Jak fungují redakční systémy obecně

Redakčních systémů je mnoho, ale v principu fungují následovně. Nacházejí se na nějakém serveru (webhostingu), takže do vašeho počítače si nemusíte nic instalovat. Přistupovat na ně můžete z libovolného internetového prohlížeče, třeba i z telefonu a tabletu. Vždy se musíte přihlásit pomocí uživatelského jména a hesla. V tomto systému si pak můžete vytvářet nové stránky v rámci vašeho webu. Do těchto stránek pak můžete vkládat texty, obrázky, odkazy, tabulky, seznamy…

Druhy redakčních systémů

Tvořené jednou firmou

To jsou systémy vázané na jedinou firmu (osobu). Výhodou je to, že mohou být tvořeny zcela na zakázku, tj. jako rychlé, nekomplikované a velice bezpečné, protože případný útočník nemá k dispozici zdrojový kód, na kterém by nacvičoval útok. Nevýhodou je ale to, že investor je na dané firmě závislý. Prakticky nelze změnit dodavatele, což může mít vliv na výši cen. Je také otázkou, do jaké míry bude takový systém rozšiřitelný za přijatelnou cenu.

Otevřené redakční systémy open-source

Tvoří je široká komunita programátorů, kteří je nabízejí volně ke stažení. Nespornou výhodou je větší množství dodavatelů a větší volnost pro investora. Jsou vyvíjeny jako modulární stavebnice, kdy je možné je rozšiřovat a upravovat dle potřeb konkrétního investora. Nevýhodou je však často větší robustnost a složitost. Díky snadné dostupnosti zdrojového kódu i značné modularitě systémů roste také riziko útoku na web. Proto je důležité tyto systémy udržovat aktuální a instalovat jen prověřená rozšíření.

Nejčastěji užívané redakční systémy

Protože u open-source redakčního systému je nejdůležitější, zda udržuje krok s dobou, tj. vyvíjí se, tak uvedu jen ty redakční systémy, jejichž komunity jsou aktivní:

Joomla!

joomla logo black

Celosvětová a velice aktivní komunita, která vyvíjí systém primárně určený pro firemní webové stránky. Systém je již v základní instalaci poměrně propracovaný a nabízí skutečně hodně funkcionalit, aniž byste museli cokoli doinstalovat. To ovšem rozhodně neznamená, že by Joomla nenabízela velké množství dodatečných rozšíření. Není problém na Joomle dodatečně nainstalovat a provozovat i e-shop a další nepřeberné množství rozšíření. Více o Joomle zde.

WordPress

wordpress

Celosvětová a velice aktivní komunita, která měla původně za cíl vyvinout jednoduchý systém pro blogování. Postupem času ale vzniklo obrovské množství rozšíření, díky kterým se WordPress může suverénně rovnat ostatním mohutným systémům. V základní instalaci je ale WordPress jednodušší než třeba Joomla, což může být v některých případech výhoda. Také WordPress dokáže snadno pohánět mohutné weby včetně e-shopů.  

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.