MENU

Co je to backend

Termín backend se v oblasti webových stránek používá pro označení administrace webových stránek přesněji správu frontend části webu, tj. té části, která je určená pro návštěvníky. Více o frontend zde.

Moderní weby nemusejí spravovat (vytvářet nové stránky a upravovat ty existující) jen lidé se znalostí počítačových jazyků, jako je třeba HTML. Díky tzv. redakčním systémům se můžete o weby starat poměrně komfortně a relativně jednoduše. To umožňuje právě backend webu, jinak řečeno redakční systém.   

Jak se k backend přistupuje

Správci se backend jeví jako webová stránka, ale pochopitelně přístupná až po nějaké autorizaci, díky které systému potvrdíte, že máte právo spravovat obsah webu. Nejčastější autorizací je zadání uživatelského jména a hesla. Po autorizaci se správci objeví nějaké grafické rozhraní (tlačítka, pole pro texty…) díky nimž může správce ovládat frontend.

Co je pro backend důležité

Backend není určen pro návštěvníky webu. Jedná se o praktickou pomůcku určenou jen pro správce. Z toho důvodu by měla být funkčnost (rychlost načítání, intuitivnost…) nadřazena nad designem. V praxi tomu tak ale nebývá. Důvod je ten, že backend části redakčního systému fakticky „prodávají“ systém samotný, případně jsou vizitkou tvůrce webu.

To ale nic nemění na faktu, že backend by měl být:  

  1. Odolný proti útokům neoprávněných osob. To v praxi znamená, že backend musí tzv. držet krok s dobou nejlépe v takovém tempu, jak se hackeři učí weby napadat
  2. Rychlý při načítání a obnovování stránek. Není příjemná práce, pokud si uložíte práci a musíte čekat několik vteřin, než budete moci v práci pokračovat.
  3. Přehledný a snadno ovladatelný na většině internetových prohlížečů a velikostí monitorů (byť třeba ne tak přísně jako u frontend). Správce by si asi zvykl používat konkrétní prohlížeč pro správu webu. Přesto potěší, když můžete spravovat obsah webu třeba i přes telefon.
  4. Automatizující běžné funkce, jako je třeba převzorkování (zmenšení) vkládaných obrázků, automatické generování fotogalerií apod.

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.