MENU

Co je to thumbnail

leontynka 1200px
Ukázka thumbnail

Thumbnail je termín který se používá ve více oblastech, ale prakticky vždy se jedná o zmenšený náhled, který se po kliknutí zobrazí ve větší verzi.

Při tvorbě webových stránek se termín thumbnail používá např. v situaci, kdy návštěvníkům webu chcete nabídnout větší obrázky (např. 1000px na šířku), ale na stránku umístíte jen náhledy obrázků (např. pouze 200px na šířku). Pokud návštěvník klikne na zmenšeninu obrázku, tak se fotka ukáže ve větší verzi. Většinou se ukáže tak, že překryje původní webovou stránku, která se vizuálně ztmaví. Nemusí se jednat jen o fotky. Stejný princip se používá i u videí.

Pokud je na stránce nachází více obrázků se stejným efektem, tak thumbnail může umět procházet všemi obrázky pomocí nějakých šipek na okrajích.

Pro užití thumbnail v případě obrázků je nejvhodnější používat obrázky s příponou *.jpg (nebo *.jpeg, *.jpe, *.jfif… to je stejný druh). Obrázky s těmito příponami se bez potíží zobrazí na drtivé většině počítačů návštěvníků vašich stránek. Obrázky *.jpg mají navíc rozumnou velikost dat, pochopitelně úměrně velikosti obrázku. Velikost obrázku vkládaného do vašeho webu nepřehánějte, pokud k tomu nemáte důvod. Obrázek o šířce 4000px se na monitorech o šířce 1920px stejně v plné velikosti zobrazit nemůže. Z toho důvodu je vhodnější obrázky převzorkovat (zmenšit) na šířku cca 1200px. Každý zbytečně veliký obrázek zpomaluje načítání vašeho webu, což pocítí hlavně návštěvníci připojení přes mobilní data.

Jak thumbnail dostat na váš web

Drtivá většina webů je stavěna na redakčních systémech jako je např. Joomla, WordPress… U těchto redakčních systémů se používají rozšíření, které thumbnail na stránkách vytvoří. Takových rozšíření je sousta, ale zdaleka ne všechny mají odpovídající kvalitu. Vždy je lépe nechat to na odbornících.

Pokud si tvoříte stránky sami pomocí HTML, tak zde je návod, jak thumbnail vytvořit.

https://www.w3schools.com/howto/howto_css_thumbnail.asp

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.