MENU

Co je to doména

Je jméno pod kterým lze nalézt webové stránky. Například doménové jméno tohoto webu je helmark.cz. Doménové jméno se skládá z domén více řádů:

  1. Doménové jméno prvního řádu je vždy poslední ve jméně – com, cz, eu, biz, info ...
  2. Doménové jméno druhého řádu se nachází před jménem prvního řádu –
    www.domena-druheho-radu.cz
  3. doménové jméno třetího řádu je většinou místo www a je součástí domény druhého řádu – domena-tretiho-radu.domena-druheho-radu.cz

Pokud si např. nějaká firma hodlá registrovat doménu, tak si v drtivé většině registruje doménu druhého řádu. Za doménové jméno druhého řádu se platí roční poplatek. Záleží na druhu domény prvního řádu a taky na registrátorovi domén. Poplatky se pohybují okolo 200,- Kč (např. doména cz) za jeden kalendářní rok. Neplést prosím s reálnou cenou viz níže.

Doménová jména třetího řádu bývají zcela zdarma. To se zdá být výhodné, obzvláště pro nevýdělečné weby, kde se žádná vynaložená koruna nevrátí. Má to pochopitelně své ALE. Vzniká tím závislost na majiteli domény druhého řádu. Pro nějaký osobní web to může být zanedbatelný problém, ale pro web komerční firmy,  to může být velmi drahá úspora peněz.

Cena domény druhého řádu

Sice jste se výše mohli dočíst, že poplatek za doménu druhého řádu je kolem 200,- Kč za rok, ale to nepředstavuje její skutečnu hodnotu. Pro vyhledávače je doména jménem celého webu. Webové stránky jako celek, nacházející se pod doménovým jménem, mohou (a měly by) mít mnohonásobně vyšší cenu. Tržní hodnotu domény ovlivňuje více faktorů:

  • Stáří domény – čím starší, tím lepší. Počítá se doba po kterou vyhledávače registrují na doméně nějaký obsah, nikoli pouhý datum registraci domény.
  • Zpětné odkazy – odkazy směřující na doménu z jiných domén. Je důležitá jak kvantita, tak i kvalita a relevantnost zpětných odkazů.
  • Historie domény – není dobré, když byla doména v minulosti penalizována vyhledávači za nekalé praktiky.
  • Slovní význam domény – domény typu mobil.cz, auto.cz apod. mají logicky vyšší cenu díky své obecnosti a zapamatovatelnosti.

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.