MENU

Co je to PHP

Jedná se o skriptovací jazyk, který se používá hlavně pro tvorbu tzv. dynamických webových stránek. Kód PHP je uložen na webovém serveru a návštěvníkovi generuje a odesílá jen výsledek, převážně webovou stránku. Oproti jiným skriptovacím jazykům (např. JavaScript) není PHP odesláno na počítač návštěvníka.

K čemu je PHP dobrý

Drtivá většina CMS systémů na správu obsahu je psaná právě v jazyce PHP. V začátcích internetu se webové stránky tvořily přímo v HTML kódu, a to tak, že co stránka to jeden soubor HTML. Takovéto řešení je použitelné pro weby o několika stránkách, ale pro velké weby to představuje obrovský problém a mnoho funkcí (např. fórum, e-shop ...) by bylo nemyslitelných. A to je právě prostor pro PHP a jeho „kamaráda" SQL.

Výhody PHP

  • Není závislý na žádném operačním systému. Klidně ho můžete napsat na PC s operačním systémem Windows a následně přenést na server s operačním systém Linux, aniž by to mělo jakýkoli vliv.
  • Nevyžaduje kompilaci (převedení do strojového kódu) a zůstává v čitelné podobě. Díky tomu se s ním snáze pracuje.
  • Naučit se základům PHP není zase tolik obtížné a i s málo znalostmi jde udělat trochu „muziky". Tím ovšem netvrdím, že je snadné stát se machrem v PHP.
  • PHP umí přímo komunikovat s databází (SQL). Do databáze je možné pomocí PHP ukládat data. PHP následně dokáže data z databáze použít k tomu, aby vytvořil a odeslal webovou stránku. To je princip drtivé většiny CMS.

Nevýhody PHP

  • Má vyšší požadavky na webhosting. Je běžné, že mnoho webhostingů zdarma nemá podporu PHP nebo SQL.
  • PHP je poměrně volný jazyk, kde se jedna věc dá udělat mnoha způsoby. To se může stát značným problémem v případě změny programátora, protože nový programátor může mít potíže s porozuměním původního kódu. Tomu se dá předejít kvalitní dokumentací a poznámkami v kódu, ale není to zdaleka samozřejmé.
  • Je pomalejší v porovnání s kompilovanými jazyky. V případě běžných webových stránek a e-shopů je toto zpomalení zanedbatelné, protože se nedá ani postřehnout. Přesto se některé webové aplikace píší v jiných jazycích jako je Java (neplést s JavaScript, to je něco úplně jiného). Dělá se to především u robustních aplikací např. pro banky.

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.