MENU


Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /data/www/helpmark.cz/www.helpmark.cz/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: Interlace handling should be turned on when using png_read_image in /data/www/helpmark.cz/www.helpmark.cz/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

Co je to CAPTCHA

captcha Jedná se o akronym: completely automated public turing test to tell computers and humans apart.

Česky a laicky bych to definoval jako automatický test k odlišení počítačů a lidí.

Použití captchy

Captcha se používá jako ochrana před spamovacími roboty, kteří se snaží zahltit internet a emailové schránky nevyžádanou poštou a textem. Používá se např. v diskuzních fórech, registracích, odesílání dotazů apod.

Jak captcha funguje

Captcha klade určitou podmínku, kterou dokáže splnit pouze člověk a pro robota (počítačový program) by měla znamenat překážku. Splněním této podmínky je možné odlišit, zda internetový formulář vyplnil člověk, či spamovací robot. Vlastně je požadováno určité heslo, které je na stránce sděleno, ale takovou formou, aby jej zjistil člověk, ale stroj jej zjistit nedokázal.

Často se jedná o tzv. obrázkovou captchu, kdy na obrázku je nějaký řetězec znaků (písmen, číslic) znamenající heslo, které musí člověk opsat do požadovaného pole. Pokud se uvedené heslo shoduje s tím, které je graficky zobrazené na obrázku captchy, tak PHP pokračuje tak jak je to žádoucí, např. odešle e-mail, zobrazí příspěvek v diskuzi atd. Pokud však pole captchy není správně vyplněno, má PHP kód za to, že se jedná o nějakého spamovacího robota a nedovolí mu pokračovat.

Krom obrázkové captchy se v menší míře používají i jiné formy, jak navést člověka k požadovanému „heslu". Zpočátku se používal jednoduchý matematický vzorec (např. 1+2 výsledek opište do pole). Počítače ovšem počítat umějí a s tímto si poradili snadno.

Jak je to s účinností captcha?

Připomíná to boj zákona se zločinem. Programátoři spamovacích robotů vymýšlejí stále nové metody jak chaptchu obejít například tím, že z obrázku strojově přečtou požadované znaky a zadají je do pole tak jako člověk.

Programátoři captcha na to reagují hledáním stále důmyslnějších způsoby ochrany, mimo jiné i zhoršením čitelnosti obrázků. Tento boj se negativně projevuje vůči lidem, kteří se zdržují luštěním obrázků captchy, jež jsou špatně čitelné nejen pro roboty, ale bohužel už i pro lidi.

Tak jako se budeme muset smířit s nikdy nekončícím bojem se zločinem, tak se budeme asi muset naučit žít i s bojem proti spamu.

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.