MENU

Co je to kategorie v Joomla 1.5

Obsahově příbuzné články je možné v Joomle sdružovat do kategorií, pro lepší přehlednost v administraci, stejně tak, jako pro případné automatické procesy. Moderní systémy na správu obsahu (CMS), mezi které Joomla nesporně patří, obvykle umožňují obsah třídit. Joomla 1.5 má, v tomto ohledu, pevně nastavenou strukturu (neplatí pro Joomla 2.5). Jednotlivé stránky se třídí do kategorií a tyto kategorie zase do sekcí. Na přiloženém obrázku je tato struktura názorně zobrazena.

graf struktury sekcí, kategorií a článků v Joomla

Proč články v Joomle třídit do kategorií

Není to potřeba vždy. Při vytváření nového článku, sekci a kategorii sice zvolit musíte, můžete však zvolit „Nekategorizováno". Je logickém, že na webu budou články, které, z logiky věci, nepatří do žádné skupiny. U těch ostatních je však třídění do kategorií žádoucí, a to pro:

  1. snazší orientaci správce v administraci systému Joomla (již při 20 a více stránkách na webu to pochopíte),
  2. automatické generování odkazů v navigaci na webových stránkách

Příklad použití kategorie pro automatizaci

Častým příkladem je zobrazování novinek v krajním sloupci vedle hlavního článku. Při správném nastavení, umí CMS Joomla automaticky zobrazovat náhledy článků zařazených do příslušné kategorie, pojmenované např. „Novinky" (pojmenování nemá vliv).

Další oblíbenou automatizací pomocí kategorií (i sekcí) je, vytvoření odkazu, směřujícího na celou kategorii (nebo sekci). Tímto odkazem se dostanete na automaticky vygenerované stránky, na nichž se budou zobrazovat odkazy článků zařazených do příslušných kategorií (sekcí).

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.