MENU

Co je to internetový prohlížeč

internetove prohlizece

Internetový prohlížeč je program v počítači, který dokáže zobrazit webovou stránku. Anglicky se mu říká browser. Ti kdož používají operační systém Microsoft Windows do verze 8.1, asi vědí, že jeho součástí je internetový prohlížeč Internet Explorer. Existují však i další internetové prohlížeče např. Mozilla Firefox, Chrome, SafariOpera, Konqueror ...

Jaké internetové prohlížeče jsou nejpoužívanější

prohlizece oblibenost

Nejpoužívanějším internetovým prohlížečem je Chrome, který má přes 60% trhu. Za ním je Firefox s cca 20% trhu. Ostatní prohlížeče nepřekračují 10%. 

Chrome od společnosti Google

logo ChromeNa trhu významných internetový prohlížečů je to nejmladší hráč, který své starší bratříčky předběhl a stal se nejpoužívanějším prohlížečem. Pochopitelně, že na jeho úspěchu má svůj vliv jeho „tatínek" Google, který mu zaplatil dokonce televizní reklamu. Nelze však Chrome upřít jeho rychlost načítání, snadnost ovládání a bezpečnostní kvality. Není asi náhoda, že Internet Explorer a Firefox začali používat obdobné grafické a navigační prostředí jako Chrome. Oba starší sourozenci v Chrome vnímají velikého konkurenta a poslední doba ukazuje, že zcela právem. Chrome existuje také v přenosné verzi (portable), jež nevyžaduje instalaci a lze ji používat i z flash-ky.

Chrome se také vyznačuje značným množstvím rozšíření, které na jednu potěší uživatele, ale na stranu druhou mohou způsobit zpomalení prohlížeče. 

Firefox od společnosti Mozilla

firefox logoPřesto, že za Firefoxem nestojí tak bohatá firma jako za Internet Explorerem, je obdivuhodné jak kvalitním nástrojem Firefox je. Pro Firefox naleznete obrovské množství rozšíření o kterém si IE může nechat jen zdát. Za to vděčí početné komunitě vytvořené nejen kolem Firefoxu a také dalších aplikací od společnosti Mozilla. Firefox je totiž šířen pod licencí open source (otevřený kód). I díky tomu je tak dobrým pomocníkem především pro počítačové odborníky a tvůrce webových stránek. Firefox existuje také v přenosné verzi (portable), jež nevyžaduje instalaci a lze ji používat i z flash-ky.

Nejnovější verzi firefoxu si můžete stáhnout zde.

Internet explorer od společnosti Microsoft zkráceně IE

Internet ExplorerDříve nejpoužívanější internetový prohlížeč, jehož obliba už mnoho let soustavně klesá, je dnes až trojkou na trhu internetových prohlížečů. Má nespornou výhodu v tom, že je součástí operačního systému Windows do verze 8.1. Mnoho uživatelů jej prostě roky používá, aniž by se zamysleli, zda nevyzkoušet nějaký jiný. Někteří dokonce ani nevědí, že jiné existují. V roce 2011 začala plošná reklamní kampaň společnosti Google za účelem prosazení jejich internetového prohlížeče Chrome, jež výrazně urychlila propad v používání Internet Exploreru. 

Po technické stránce si Internet Explorer mezi odborníky vysloužil velice nelichotivou pověst. Především Internet Explorer 6 (součást Windows XP), byl můrou pro tvůrce webových stránek i správce počítačových sítí. Pro ty první je oříškem, aby jejich webové stránky „nešťastný" IE6 zobrazil alespoň trochu správně (tento web není optimalizován na IE6 a nepřipustím, aby byl!), a pro ty druhé zase představuje značné bezpečnostní riziko díky mizernému zabezpečení a laxnímu přístupu Microsoftu k bezpečnostním opravám.

Dnešní Internet Explorery 9, 10 a 11 jsou na tom v porovnání s IE6 lépe, ale i tak jejich obliba soustavně klesá a mnoho uživatelů Internet Exploreru k přechází k Chrome, který je rychlejší a bezpečnější.

V současné době je již vývoj Internet Exploreru zastaven. Ve Windows 10 se s ním již nepočítá. Je nahrazen novým prohlížečem Edge.

 Safari od Apple

Jedná se o prohlížeč, který určitě dobře znají uživatelé operačního systému od Apple. Není sice zase tak rozšířený jako Chrome, ale určitě není bezvýznamným hráčem na trhu.

Kam dál

Naše služby

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.