MENU

Webdesign

Slovo webdesign zahrnuje několik okruhů činnosti související s tvorbou webových stránek. Znamená to:

  1. Vytvoření projektového návrhu webových stránek
  2. Vytvoření grafického návrhu grafikem
  3. Rozřezání grafického návrhu, vytvoření HTML kódu a CSS kódu a odladění pro různé internetové prohlížeče
  4. Tvorba dalších prvků jako je JavaScript, Flash apod.
  5. Napojení na systém pro správu obsahu v případě dynamických webových stránek

Tvorba projektového návrhu webu

Provádí ho projektový manažer a smyslem projektového návrhu je definovat potřebné informace pro grafika, kodéra (programátora), copywritera a SEO specialistu. Projektový návrh neslouží pouze pro tvorbu webových stránek, ale i pro vytvoření a spravování obsahu webu.

Tvorba grafického návrhu aneb malíř u počítače

To je kreativní práce pro grafika, který navrhne design odpovídající požadavkům kladeným na webové stránky a sepsaných v projektovém návrhu webových stránek. Grafický návrh se vytváří na grafickém software, jako je Adobe Photoshop, Corel nebo Gimp. Grafik nakreslí návrh titulní stránky, případně stránky se specifickými detaily (karta výrobku apod.). Tento návrh prokonzultuje se zadavatelem a provede případné úpravy dle požadavků klienta.

Tvorba kódu HTML a CSS aneb řezání obrázků

Jakmile je schválen grafický návrh webových stránek, tak přichází na řadu kodér (nebo programátor jak je libo). Ten grafický návrh rozřeže (prevít a jakou to dalo grafikovi práci :-)), ale rozřeže ho jen pro to, aby ho poskládal pro internetový prohlížeč. Návštěvník jej uvidí tak, jak vypadal v návrhu, jen grafika „poroste“ spolu s obsahem (bude se prodlužovat např. podle délky článku). Práce na CSS není jednoduchá, protože každý internetový prohlížeč si CSS vykládá trošičku jinak. Proto je nutné soustavné testování a pracné „ladění“ pro jednotlivé prohlížeče.

Tvorba JavaScriptu a Flash aneb rozhýbání webu

Řada investorů nechce mít své webové stránky nudné po grafické stránce a požaduje pohyblivé prvky. To lze udělat i pomocí již zmíněného CSS, ale často se hodí další jazyky jako je JavaScript a Flash.

Napojení na systém pro správu obsahu

Jakmile je hotová tzv. šablona (grafika upravená pro internetové prohlížeče), je třeba vytvořit funkční webové stránky. Pokud má být obsahem jediná stránka (webová vizitka), tak stačí, aby kodér vložil obsah. Webové vizitky však mají jen velice omezený význam a většinou investor požaduje web obsahující více stránek. Dříve se používaly statické stránky, jejichž obsah musel vkládat člověk znalý jazyka HTML. Dnes se převážně tvoří dynamické webové stránky, které umožňují, aby si obsah pomocí redakčního systému vytvářel uživatel počítače i bez znalosti jakéhokoli programovacího jazyka.

Spuštění webu aneb pochlubení se návštěvníkům

Webdesign se nezabývá tvorbou obsahu webových stránek, ale pouze grafickým zobrazením obsahu. Webové stránky však vznikly hlavně pro sdílení informací, tj. obsahu webových stránek. Nebojte se však, protože dobří tvůrci webu Vám dokáží pomoci s tvorbou obsahu. Pokud by to tvůrce nedokázal, existují firmy, na které se můžete s důvěrou obrátit.

Po vytvoření obsahu je možné webové stránky spustit na webovém serveru tzv. webhostingu. Dobrý tvůrce se o spuštění postará za Vás.

Webhosting

K tomu, aby si jakýkoli internetový návštěvník mohl webové stránky prohlédnout, tak musejí být umístěny na nějakém počítači. Takovému počítači se říká server, protože je upravený pro nepřetržitý provoz. Server určený pro webové stránky má navíc speciální programy (např. Apache, MySQL apod.). Většina majitelů stránek využije k hostování svého webu některou firmu, která toto nabízí. Cena není nijak závratná (průměrně okolo stokoruny za měsíc) a někdy dokonce zdarma (zdarma nejsou příliš vhodné pro komerční weby, ale pro osobní weby se docela hodí).

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.