MENU

Jak funguje web

Webové stránky jsou vlastně jakési prezentace obvykle obsahující texty, tabulky, obrázky, animace, videa, formuláře a v neposlední řadě odkazy, které slouží jako efektivní forma navigace. Mohou pochopitelně sloužit nejen k prezentaci, ale také k prodeji (e-shop), objednávání služeb, zpřístupňování dat ke stažení a k mnoha dalším účelům. Níže uvedené principy se však nemění.

Jak se webová stránka dostane do počítače návštěvníka

Internet je síť vzájemně propojených počítačů, které si mezi sebou mohou vyměňovat data. Aby si tedy návštěvník mohl prohlédnout jakoukoli webovou stránku, tak si kopii této stránky musí stáhnout z počítače, na kterém je tato stránka umístěna.

Jak zpřístupnit webové stránky návštěvníkům

Majitel umístí své webové stránky (dále se dočtete, jak web získat) na nějaký počítač, který je v provozu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu a samozřejmě je připojen do internetové sítě. Takovému počítači se říká web server, a pro malé weby se určitě vyplatí zaplatit si umístění svého webu u nějaké společnosti, která tuto službu nabízí. Říká se tomu webhosting. Pokud si nevíte rady s webhostingem, tak nás kontaktujte a my vám ochotně pomůžeme.
Aby byly stránky dostupné pro širokou internetovou veřejnost, je potřeba je nějak pojmenovat. Tomuto jménu se říká doménové jméno nebo také doména.

Jak získat doménu – jméno svého webu

Je to poměrně snadné. Vlastní doménu (pokud je volná) můžete získat tím, že zaplatíte poplatek zhruba ve výši 150,- Kč za rok. Tím je myšlena doména 2. řádu, která je nejobvyklejší a v případě tohoto webu je to „helpmark" (více o doménách všech řádů zde). Domény 3. řádu (tedy tam, kde bývá „www") jsou většinou zcela zdarma, nevýhoda je v tom, že jste závislí na majiteli domény 2. řádu. Pokud to myslíte s webem vážně, tak doporučuji investovat cca 150,- Kč za rok a pořídit si doménu 2. řádu.
Pokud si nevíte rady s doménou, kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.

Jak získat web a spravovat jeho obsah

V počátcích internetu bylo nezbytné nejen pro vytvoření, ale i pro správu obsahu webových stránek znát alespoň jazyk HTML. Dnešní technologie již umožňují správu a částečně i tvorbu webu i těm, kteří naznají žádný počítačový jazyk. Zatímco dříve každá jednotlivá stránka webu znamenala jeden soubor, dnes můžeme využívat SW aplikace (programy - chcete-li), které umí generovat jednotlivé stránky na základě toho, jak je aplikace nastavena, a osoba spravující obsah webu může díky těmto aplikacím pracovat s obsahem i jen s pouhou základní uživatelskou znalostí práce na počítači. Takovýmto aplikacím se říká Content Management System (CMS), redakční systém, publikační systém apod.

Postup vytvoření vlastních webových stránek

Jestliže máte dostatek znalostí, tak můžete postupovat následovně:

  1. Zvolíte si, jaký CMS je pro vaše webové stránky nejvhodnější vzhledem k plánovanému obsahu a požadovaným funkcím. 
  2. Vyberete svému webu vhodné jméno, tedy jméno účelné i z marketingového hlediska v případě, že by se jednalo o web podporující vaše podnikání.
  3. Bude patrně vhodné zvolit design (vzhled) budoucího webu. CMS sice vždy nabízejí nějaké designy, ale většina majitelů webů nechce, aby jejich web vypadal tak jako všechny ostatní. Levnou – ale určitě ne ideální – variantou je nějaká šablona vzhled nabízená zdarma, která je ovšem zdarma, protože by za ni nikdo nezaplatil. Daleko profesionálnější je vytvoření zcela originálního designu. Na šabloně vzhledu totiž bude záležet i celková úspěšnost webu, samozřejmě i společně s obsahem
  4. Vytvoříte základní obsah webu s ohledem na plánovaný obsah do budoucnosti
  5. Vyberete vhodný webhoting, který bude mít správnou konfiguraci pro zamýšlené CMS a umístíte na něj svůj web, čímž jej zpřístupníte návštěvníkům
  6. Začnete s propagací nového webu, aby se stal hojně navštěvovaný

Druhou možností je, že se obrátíte na nás a my s vámi projdeme všemi výše popsanými kroky a uděláme za vás vše, co není ve vašich silách.

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.