MENU

TEXT-DECORATION – css vlastnost efekty písma

CSS vlastnost určená výhradně pro texty za účelem aplikace různých efektů písma, jako je podtržení, přeškrtnutí, nadtržení a blikání. Užívá se často pro vzhledové odlišení odkazů nebo pro přeškrtnutí původní ceny v e-shopech.

Funguje prakticky ve všech dnes používaných prohlížečích | není dědičná.

Způsob zápisu

Ukázka zápisu podrtžení odkazu <a>

a {
text-decoration: underline;
}

Vyhrazená slova používaná u selektrou text-decoration:

Text-decoration:

  • none – žádný efekt nebude použit. Používá se třeba u položky menu, která vzhledově vypadá jako tlačítko a běžné podrtžení odkazu by vypadalo nevábně
  • underline – dojde k podtržení stejnou barvou, jaká je definována pro text vlastností color. Používá se např. na slova, která nejsou označena HTML značkou <a>, ale přesto reagují jako odkazy např. pomocí JavaScriptu. V případě, že byste potřebovali použít jinou barvu podtržení (případně jiný druh čáry, např. čárkovanou), bude potřeba použít pozadí pod text vlastností border, případně background.
  • line-through – přeškrtne text stejnou barvou, jaká je barva textu. V případě požadavku na přeškrtnutí jinou barvou (nebo jiný druh čáry), by bylo nutné použít CSS vlastnost background.
  • blink – zajistí blikání textu. Nedoporučuji používat v moderních designech, tento efekt působí rušivě. V případě HTML5 již ani nefunguje.

Kam dál

Naše služby Kurz základy HTML a CSS Kurz tvorby webových stránek pomocí systému Joomla Seznam CSS vlastností Obecná pravidla CSS

Potřebujete pomoci? Žádný problém!

Nevíte si s něčím rady a potřebujete rychlou pomoc odborníka? Můžete se obrátit na nás a my vám dokážeme pomoci i přes internet.

Více o on-line pomoci přes internet se dozvíte zde:

On-line pomoc

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.