MENU

Co je to PageRank

Je to parametr, který hodnotí pouze zpětné odkazy směřující na vaše webové stránky. Rozhodně neznamená umístění webových stránek ve výsledcích vyhledávání. Tyto zpětné odkazy sice pozici ve vyhledávači také do určité míry ovlivňují, ale v žádném případě nejsou jediným ovlivňujícím faktorem. Tak jako Google používá PageRank, tak náš největší český vyhledávač Seznam používá S-rank. Více se o S-rank dočtete zde.

Jak PageRank funguje

Pro jednoduchost se to dá přirovnat k lobování. Jestliže se za vás někdo přimlouvá, tak úspěšnost přímluvy záleží na tom, jaké postavení má ten kdo se přimlouvá. Větší význam má přímluva od člověka, kterému ostatní věří a považují jej za autoritu, než od člověka s pověstí lháře.

Stejné je to i s PageRankem. Jestliže na váš web odkazuje někdo s vysokým PageRankem, tak vám může (ale nemusí) předat vyšší PageRank.

Aby to ale nebylo tak jednoduché. Váha předávajícího PageRanku se navíc dělí mezi odkazy. Pokud by jste tedy byly jediní na koho směřuje zpětný odkaz, tak můžete získat 100% předávané váhy. Jestliže však jste jen jeden z deseti zpětných odkazů, tak můžete získat např. 1/10 váhy, tj. 10%.

No a ještě to trochu zkomplikujeme. Zpětný odkaz z oborově příbuzného webu má větší váhu, než zpětný odkaz z webu, který s vaším webem nijak nesouvisí.

Jak vidno, není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát a samotné budování zpětných odkazů, tzv. link building, je ještě podstatně složitější. Proto jsou k tomu určeni specialisté.

Jak zjistit svůj PageRank

Hodnota PageRanku se určuje číselně, a to od 0 do 10, přičemž nula je nejméně a 10 nejvíce.

Ke zjištění orientační hodnoty PageRanku (přesnou hodnotu PageRank Google neposkytuje) je možné použít mnoho nástrojů:

  1. Můžete použít některý z webových stránek, které vám PageRank zjistí.
    Nař.: http://pagerank.vsevjednom.cz/
  2. Další možnost je nainstalovat nějaké rozšíření vašeho internetového prohlížeče. Já osobně používám prohlížeč Firefox a rozšíření PageRank Client 1.2 (stačí ve správci doplňků zadat uvedený název a kliknout na instalovat. Po restartování Firefoxu se vám v dolním pravém rohu objeví PageRank každé stránky na kterou vstoupíte)

Kam dál

Pokud nevíte, neváhejte se zeptat

© HelpMark | Tomáš Herout | Tel: +420 739 719 548 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.